Оригинальные идеи,

сценарии для досуга

Материалы для обучения

в любых сферах

Готовые решения

на любой возраст

Зарабатывайте

на своих креативах

Возраст
Предметы
Классы
Категория
Формат
Цена
  1. Главная
  2. Иностранные языки
  3. Разработка внеурочного занятия по английскому языку для 5-го класса на тему "Составление карты Лондона. Обозначение достопримечательностей."

Разработка внеурочного занятия по английскому языку для 5-го класса на тему "Составление карты Лондона. Обозначение достопримечательностей."

Разработка внеурочного занятия по английскому языку для 5-го класса на тему "Составление карты Лондона. Обозначение достопримечательностей." Данную разработку можно применить как на уроках английского языка, так и во внеурочной деятельности.

Возраст

Старшие классы, Средние классы

Предметы

Иностранные языки

Категория

Иностранные языки
Формат Текстовые документы
Бесплатно

Цифровая загрузка

Описание Отзывы (0) Вопросы автору (0) Другие проекты автора

Описание проекта

Разработка внеурочного занятия по английскому языку для 5-го класса на тему "Составление карты Лондона. Обозначение достопримечательностей."

Цель: способствовать формированию коммуникативной компетенции, в частности социокультурного компонента учащихся по средствам темы «Достопримечательности Лондона»

Задачи:

  • Способствовать формированию фонетических навыков.

  • Расширить знания о стране изучаемого языка (Достопримечательности Лондона).

  • Способствовать развитию коммуникативных умений: участвовать в беседе, выражать свое мнение, делать краткое сообщение по теме.

  • Способствовать развитию языковых знаний и умений (развивать лексику по теме: «Достопримечательности Лондона», грамматику: употребление определенного артикля «the»).

  • Способствовать развитию творческих способностей учащихся.

Формы образовательного процесса:

  • коллективные;

  • парные;

  • индивидуальные;

  • самостоятельные

Методы работы:

  • проблемно-поисковые;

  • проектные;

  • аналитические;

  • самостоятельные;

  • фронтальные.

Технические средства: компьютер

Наглядно-образные средства: карта Лондона, карточки с индивидуальными заданиями.

Использование аутентичного материала (изображения Лондона, карта города) способствуют созданию ситуацию общения, приближенной к реальной, что в свою очередь повышает интерес, активность школьников.

ХОД ЗАНЯТИЯ

Организационный момент.

Standup,please!Good afternoon children! Sit down please.

введение в тему занятия

Let’s Listen to the poem. Which was written by Oscard Wild. One of the most famous poets is….

В сопровождении звучит музыка, придающая эмоциональный окрас стихотворению.

Impressions du Matin”

The Thames nocturne of blue and gold 
Changed to a harmony in grey:
A barge of ochre-coloured hay
Dropt from the Warf: and chill and cold. 
The yellow fog came creeping down 
The bridges, till the houses walls
Seemed changed to shadows and St. Paul’s
Loomed like a bubble o`er the town.

Listen to the translation of this poem.

Утро

Ноктюрн уснувшей Темзы, сине-золотой
Аккорды пепельно-жемчужные сменили,
Тяжелый бот проплыл над сонную водой, 
И тени дрогнули, безвольно отступили
Клубами мутными сползал в реку туман, 
Домов неясные вставали очертанья.
Рассвет задул огни … Но чудился обман
И медлил бледный день вернуться из изгнанья.

В.Эльснер

Answer my questions:

1. Do you like this poem?
2. Is it beautiful?
3. Is this poem about the Thames?
5. Where is the Thames situated?
6. Have you ever been to London?
7. Do you want to go to London?

Today we are going to learn more about London. Your dream is real. Today we are going to travel there by train.

Внимание ребят обращается на доску, где расположена карта достопримечательностей Лондона, а в самом начале карты – транспортное средство, которое выберут сами ребята (вырезано из бумаги).

чтение с извлечением информации, определение достопримечательности, выбор соответствующей фотографии

We are in London. You have got some envelopes with information about different landmarks. They are on the table. Read, translate and guess what is it.

The places of interest

  1. It is the center of London. It is the most beautiful place of London. There is the monument of Admiral Nelson. Four bronze lions look at the square from the monument. There are two beautiful fountains in it. (Trafalgar Square)

  1. The large clock in one of the towers. You can hear the sound of it every hour in London. The clock and the bell got there names after Sir Benjamin Hall. He was a tall man and had a nickname. (Big Ben)

  1. It is the official residence of the Queen of England. The ceremony of changing the Guard takes place in front of it daily from April to August. (Buckingham Palace)

  1. It was used as a fortress, a royal residence, a palace, a prison and the King’s zoo. Now it is a museum and also the place where the Crown Jewels are kept. There are always black ravens in it. Beefeaters keep them in and look after them very well as they believe that London will be rich while the ravens live there. ( The Tower of London)

  1. It is one of the largest museums in the world. It was founded in the 18 century. Museum has large collections of artworks of the world, which number more than seven million objects. So, there is the Department of coins and medals, the Department of prints and drawings, the Department of Ancient Egypt and Sudan and many others.(The British Museum)

  1. It is one the largest wheels in Europe. Unforgettable views of the city open from its height of 135 metres. The wheel consists of 32 air-conditioned capsules. The ride takes 30 minutes. The wheel looks like a big bicycle wheel. (The London Eye)

  1. It is a Gothic church in London that is the traditional place of coronation and burial for English monarchs. Located next to the Houses of Parliament in the heart of London. (Westminster Abbey)

  1. It is the seat of Britain’s two parliamentary houses, the House of Lords and the House of Commons. It is situated on a central site near the river Thames It is the central seat of government.All new laws are discussed there. (the Houses of Parliament)

  1. It is one of the best picture galleries of the world. Every day many tourists visit this fine building with tall columns. (The National Gallery)

  1. It is a wax museum in London. It was founded by wax sculptor. It is a major tourist attraction in London, displaying waxworks of historical and royal figures, film stars, sports stars and famous people.

(Madame Tussauds)

And we are going tо the first place of interest in London; it is “…” 
– Our next station is “….” 
– Now it is “…..”
– Look here please! You can see “…..” 
– …. is in front of you.


– Let’s see what you learned about London. Let’s play is it true or false? –
хлопаемвладоши

  1. In the center of Trafalgar Square you can see the monument of Admiral Nelson+

  2. The Tower of London was used as a prison. +

  3. You can hear the sound of Big Ben only once a day in London. –

  4. Buckingham Palace is the official residence of the Queen of England. +

  5. Buckingham Palace is the official residence of the Queen. +

  6. Big Ben is a beautiful London museum.-

  7. Parliament consists of two Houses.+

  8. Changing the guard takes place near the Tower Bridge.-

  9. The Tower of London used to be a palace, a fortress and a prison.+

  10. Big Ben is far from the Houses of Parliament. +

  11. Beefeaters are the guards of the Tower of London.+

  12. The Queen lives in the Tower of London. -

  13. Westminster Abbey is a museum. -

  14. Trafalgar Square issituated in Russia.-

Repeat after me one more time: Tower Bridge, Big Ben…..
– Thank you. Answer my questions, please.
– Do you like such tasks? Is it interesting? Is it difficult for you?

заключительный

Today we’ve visited a lot of sights in London. What new have you learnt about it?
– Our travel is finished. It is time to come back home.

Отзывы (0)

Рейтинг проекта:
0

Вопросы (0)

Другие проекты автора

Актуальность данного проекта состоит в формирования универсальных учебных действий в соответствии с требованиями обновленных ФГОС ООО в процессе обучения английскому языку во внеурочной деятельности, в помощи самоопределению и профориентации учащихся, в повышении заинтересованности и развитии мотивации к изучению английского языка.
0 ₽
Разработка внеурочного занятия по английскому языку для 5-го класса на тему "Составление карты Лондона. Обозначение достопримечательностей." Данную разработку можно применить как на уроках английского языка, так и во внеурочной деятельности.
0 ₽