Көркем еңбек | Мектеп: № | |||||
Күні:. | Оқытушының аты-жөні: | |||||
Сынып: 5 сабақ 7 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар: | ||||
Бөлім: | Сәндік-қолданбалы өнер | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Көркемдік кестемен бұйымды безендіру | |||||
Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары | 5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану 5.2.3.3- Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 5.2.6.1-Материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау | |||||
Сабақтың мақсаты: |
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушылардың әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басталуы 0-2 мин Бағалау парағын түсіндру 1 минут | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Топқа бөлу «Шебер» және «Іскер» деп жазылған, реттік нөмірі бар нұсқамалар таңдауы арқылы 2 топқа бөлінеді. Бағалау «Өрнекті тізбек» Топқа берілген бағалау парағында әрбір оқушының реттік нөмірі көрсетілген нұсқамалар салынған. Сабақ кезеңдері бойынша оқушылар нұсқама бойына тапсырма орындау немесе сұрақтарға жауап беру арқылы қызғалдақ оюлар жинайды. Жеке оқушыны бағалау 3 боялған оюға - керемет: 9-10, 2 боялған оюға -жақсы:7-8, 1 боялған оюға - талпын: 4-6 ұпай беріледі. Жеңімпаз топты бағалау – Топтағы боялған ою саны арқылы анықталады. Топты бағалау үшін әр оқушы өзінің гүлді оюларын бағалау парағына реттілік нөмірі бойынша жапсырып шығады. Біздің сабағымыз «мәдени мұра круизы» деп аталады. Яғни, ұлттық салт-дәстүрлерді өнермен ұштастыра отырып, сайыс түрінде өтіледі. Круизде үш айлаққа тоқтаймыз: 1 айлақ – өткен сабақты пысықтау,«сиқырлы қоржын» әдісі; 2 айлақ – сарамандық жұмыс, « Кестелер қалашығы»; 3 айлақ – бекіту, «Өз орныңды тап!» ойыны. Соңғы мәре – бұл ою саны арқылы жеңімпаздарды анықтау. Ендеше, балалар, кемеге мініп, круизге шығайық, жеңімпаз атануға асығайық! Сәт сапар тілеймін! | Оқушылар амандасып, бір - біріне сәттілік тілейді. Оқушылар 2 топқа бөлінеді. Оқушылар бағалау тәсілімен танысады. | Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау. | Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген суреттер | ||
Ой қозғау 4-8 мин Ортасы Сұрақ-жауап 9-15 мин Сарамандық жұмыс 16-35 мин Бекіту 36-40 мин Бағалау 41-43 | Слайд шолу Ой қозғау Салт-дәстүр — әр ұлттың, халықтың діні мен сеніміне, тұрмыс-тіршілігіне, ұлттық құрылым ерекшелігіне сәйкес ғасырлар бойы жинақталып, өмірдің өзі туғызған ғұрыптардың жиынтығы; қауым мен қоғамда қалыптасқан мінез-құлықтың үлгілері. Салт-дәстүр ұлт үшін өмір, қоғам заңы болып негізделіп, сана, тағылым, тәрбие, тіршілік ережесі ретінде ел зердесіне рухани байлық — өнеге тәжірибесін құраған. Бұл талаптар мен ережелерді халық бұлжытпай орындаумен бірге оны құрметтемеген, сақтамаған адамдарды сол заң негізінде жазалап та отырған. Халықтың атадан балаға көшіп, дамып отыратын тарихи әлеуметтік, мәдени-тұрмыстық, кәсіптік, салт-сана, мінез-құлық, тәлім-тәрбие және рухани іс-әрекетінің көрінісі дәстүр арқылы танылады. Салт-дәстүр байлығы — мәдениеттің байлығы. Мысалы, ата-ананы, үлкенді құрметтеу, байғазы, көрімдік, сүйінші, кәде сұрау, сәлем беру, ат тергеу, құрдастық қалжың, т.б. салт-дәстүрге жатады. Қазақ халқы салт-дәстүрге бай. Тұсау кесер бала өміріндегі үлкен белестің бірі. Өзге ұлттың баласының тұсауын кеспесе де жүгіріп кетеді,ал қазақтың баласы тұсауы кесілмесе сүріншек болады екен. Әлбетте, баланың тұсауы ала жіппен, қойдың майлы шегімен немесе өрілген көк шөппен кесіледі: Ала жіп ақтық пен адалдыққа жол ашады, майлы шек - байлыққа, тоқтыққа жетелейді, көк шөп - көбеюге, өсуге, өнуге шақырады. Тұсау кесу дегеніміз 1 жасқа толып, еркін жүре бастаған балбөбектің басқан қадамы құтты болып, одан әрі жаны жамандық көрмей, жүріп кетуіне тілек білдіретін салт. Салт-дәстүр туралы мәліметті қоржынға салып алдық, балалар, кемеден 1-айлаққа түсеміз. Бұл қандай кесте? Салт дәстүр дегеніміз не? Баланың тұсауын қай кезде кеседі? Тусау кескеннен соң қандай. ән айтылады?
Дискриптор:
Бейнебаян көрсетілімі Тұсаукесер әнін тыңдап отырып оқушылар тұсау кесер жолын әсемдейді.
Дискриптор:
Сарамандық жұмысты қорытындылау
3-айлақ. Бекіту. «Өз орныңды тап!» ойыны (топтық жұмыс) -Балалар, қазір мен сендерге қима кеспелер беремін. Бұл кеспелер «Өз орныңды тап!» деген ойынға қажет. Ойын сендердің зейінді, тапқыр екендіктеріңді талап етеді. -Қазір музыка қосылады, бәріміз кеспелерден сөйлем құраймыз. Музыка тоқтағанда әркім өз қолындағы кеспенің орнын тауып тұра қалу керек. Шым кесте - материалдың ашық жерін қалдырмай тұтас кестелеген шымқай кесте. Әредік кесте - материалдың әр жері әшекейленіп, бөлек-бөлек өрнек салынатын кесте. Дискриптор:
Бағалау Оюлар жинау арқылы өрнекті тізбек жасайды. Жеке оқушыны бағалау 3 оюға - керемет: 9-10, 2 оюға - жақсы:7-8, 1 оюға - талпын: 4-6 Жеңімпаз топты бағалау - Топтағы жиналған ою саны арқылы анықталады. Жеңімпаз топты марапаттау | Оқушылар қоржыннан суреттер алып, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар әртүрлі тәсілдер арқылы жоспарланған кестеге сәйкес өзінің бұйымын сәндеуді орындайды. Қауіпсіздік ережесін ұстанады. Оқушылар кеспе сөйлемдерді ретімен тауып, әуен тоқтағанда құрастырып тез-тез бірінен кейін бірі тақтаға тұра қалады. Оқушылар бағалау парағын толтырады, жеңімпаз топты анықтайды. | Дискриптор көркем кестелеудің бірнеше түрлерін үйлесімді қолданады; шығармашылық жұмыстыұқыпты орындайды; ұлттық ою-өрнектердің танымалдылығын сақтайды; жұмыс барысында техника қауіпсіздігін сақтайды; | Иллюстрациялық материалдары: көркем кестемен сәнделген бұйымдар т.б. СҚӨ заттары. http://www.trozo.ru/cat/video-uroki/vyshivanie-lentami – баумен кестелеу және т.б. қолөнер шеберлік сағаттары бойынша видео сабақтары. http://www.trozo.ru/archives/22708 – кестелеу, сәндік және еркін тігістер түрлері. Интернет ресурстары: |
44-45 мин Аяқталуы | Рефлексия Жұмысорнынтазалау | Оқушылар өз пікірлерімен бөліседі. | Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру. |