Оригинальные идеи,

сценарии для досуга

Материалы для обучения

в любых сферах

Готовые решения

на любой возраст

Зарабатывайте

на своих креативах

Возраст
Предметы
Классы
Категория
Формат
Цена
  1. Главная
  2. Труд
  3. Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту

Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту

5.2.5.3 Жеке гигиена ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау 5.2.5.4 Шектеулі қолдауда өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану • Жеке бас гигиенасы не екенін біледі, түсінеді және анықтайды. • Шаш пен тері гигиенасын зерттеп, сипаттайды. • Жеке гигиена талаптарын біледі.

Возраст

Старшие классы, Средние классы

Предметы

Труд

Категория

Труд
Формат Текстовые документы
Бесплатно

Цифровая загрузка

Описание Отзывы (0) Вопросы автору (0) Другие проекты автора

Описание проекта

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4В Бөлімі: Үй мәдениеті

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жеке бас гигиенасы, өзін- өзі күту.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.5.3 Жеке гигиена ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау

5.2.5.4 Шектеулі қолдауда өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану.

Сабақмақсаттары

  • Жеке бас гигиенасы не екенін біледі, түсінеді және анықтайды.

  • Шаш пен тері гигиенасын зерттеп, сипаттайды.

  • Жеке гигиена талаптарын біледі.

Сабақбарысы

Сабақ кезеңі

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5 мин.

Оқушылармен амандасу. Жазылған алдын-ала жеке бас гигиенасы заттары: сабын, тіс щеткасы, сабын, тарақ т.б. арқылы өзара 2 топқа бөлу. Оқушыларға оқу мақсаты мен жетістік критерийлерімен таныстыру.

1 кезең. «Сәйкесін тап» әдісі (Өткен сабаққа шолу) (қол)

Сіздер өткен сабақта тағам әзірлеу технологиясымен танысқан болатынсыздар. Олай болса кестеге тезірек жауап бере қойыңыздар.

Тағам түрлері

Белгілеу түрі

Тағам аттары

Прямая со стрелкой 4_0лкой 4_0" />

Жылдам әзірлеу

Прямая со стрелкой 8_0лкой 8_0" />

Жартылай дайын өнім

Прямая со стрелкой 9_0лкой 9_0" />

Десерт түрі



Дескрипторлар:

- Оқушылар тамақ атауларын біледі;

- Суреттерін сауатты, дұрыс сәйкестендіреді.

«Гигиена» сөзі не мағына білдіреді?

Гигиена – (грек. hygіeіnos – дені сау) денсаулықты сақтау, аурулардан алдын ала сақтану туралы ғылым; медицинаның бір саласы. Гигиена сөзі грекше hygіeіnos, яғни ол дені сау деген ұғымды білдіреді. Қоршаған ортаның адам организміне (денсаулығына, оның еңбек ету қабілеті мен өмірінің ұзақтығына) тигізетін әсерін зерттейді; Қазақ халқы ежелден денінің саулығын, тазалығын сақтап, дұрыс тамақтануға қатты көңіл бөлген. Қазақ жерінде тазалық сақтау туралы мағлұматтар да ертеден белгілі. Атап айтқанда 15 ғасырда жазылған Өтейбойдақ Тілеуқабылұлының «Шипагерлік баян» атты энциклопедиялық-анықтамалық қолжазбасында халық медицинасы, адамның он екі мүшесін күту (мысалы, тері, көз, т.б.), тазалық сақтау туралы мол мәліметтер келтірілген. Осындай мәліметтер, сондай-ақ Халел Досмұхамедұлының «Оқушылардың саулығын сақтау» (1925), «Адамның тән тіршілігі» (1927) атты еңбектерінде айтылған.

Амандасады

Жазылған сөздердің мағынасы бойынша 2топқа бірігеді.

Танысады.

.

Өзара бағалау

Жеке бас гигиенасы заттары: сабын, тіс щеткасы, сабын, тарақ

Ортасы

Бейнежазба

5 минут

15 минут

постер

5 минут

5 минут

(К) (С) Бейнежазба

Бейнежазбаны көрген соң, оқушыларға сұрақтарға жауап беруді ұсынамын:

· Бейнежазба не туралы?

· Жеке бас гигиенасы не екенін білесіздер ме?

· Адам денесінде бактериялар мөлшерден тыс көп болған жағдайда не болады?

· Қалай ойласыздар, олардың аз мөлшерде болуы үшін қандай шара қолдануға болады?

Ұ. Ж «Біліміңді ортаға сал, бөліс» әдісі

Тапсырма:

І топ- Шаш күтімі

ІІ топ- Тіс күтімі

Дескриптор- А3 форматта

·Жеке басының гигиенасын сипаттайды

· шаш, дене, теріге күтім жасауға арналған гигиена құралдарын ажыратады;

Сергіту сәті «кім жылдам» ойыны

Ортаға оқушы санынан екі есе кем алмалар қойылады. Бас мүшелерін тез-тез атап, оқушылар аталған мүшелерді аталған уақытта ұстап көрсетеді. Жүргізуші кенет алма деп қалғанда тез алма алып үлгеру керек. Алма жетпей қалған оқушылар ойыннан шыға береді. Соңында екі оқушы жалғыз алмаға таласып, жеңген оқушы жеңімпаз болады.

Ж.Ұ Жеке бас гигиенасы

Тапсырма: Бес сөйлем құрастыру

1. Тері гигиенасы

2. Киім гигиенасы

3. Тамақтану гигиенасы

4. Көз (көру) гигиенасы

5. Төсек орын гигиенасы

6.Аяқ киім гигиенасы

7. Баспана гигиенасы

8.Су гигиенасы

9. Төсек-орын гигиенасы

10. Сотка гигиенасы

Дескриптор – Берілген тақырып бойынша бес сөйлем құрастырады 4 ұпай

Естеріңде болсын:

1.Күнде жуынып, душ қабылдаңдар. Дене тез кірлеп, терідегі тесіктер бітеледі де ол «дем ала алмайқалады»

2.Шашты аптасына 1 рет емес, кірлегеніне қарай жуындар

3. Тісжегі болдырмас үшін тістерінді жүйелі түрде тазалаңдар

4. Қолдарыңды мұқият қадағалаңдар. Тырнақтарыңды алып жүріңдер. Тамақ ішер алдында, дәретханаға кіріп-шыққаннан кейін, даладан келген соң, хайуанаттармен ойнаған соң қолдарыңды әбден жуыңдар.

Жж Кестені тарсия әдісімен сәйкестендір(бекіту тапсырмасы)

гигиена

Грек сөзі

Өтейбойдақ Тілеуқабылұлының

Шипагерлік баян» 15 ғасыр

«Халел Досмұхамедұлының

«Оқушылардың саулығын сақтау» (1925)

Күн тәртібі

Қатаң сақтау

Тісті тазалау

Күніне 2 рет

Шашты жуу

Кірлеген сайын

Көз гигиенасы

Лас қолмен ұстамау

Жеке бас гигиена

Personal hygiene

Гигиена сөзі

дені сау деген ұғым

Дескриптор: дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді. Бір дұрыс жауап - 0,5 ұпай

Барлығы 4 ұпай

Бейнежазбамен танысады.

Оқушылар жеке бас гигиенасының ережелерін құрап, графикалық элементтерді пайдаланып отырып тұжырымдамалық карталардыA3 форматтағы қағаз бетінесуреттерін салады.

- Композициялық ережелерді ескереді.

-Түстік шешімін қадағалайды.

- бейнелеу өнер құралдарын қолданады.

- Қауіпсіздік ережелерді ескеріп

суреттейді.

·Жеке басының гигиенасын сипаттайды

· Әр түрлі шаш пен тері түрін талқылайды

· жеке бас гигиенасының ережелерін сипаттайды және тері, шаштың әртүрлі типтерін анықтайды;

· шаш, дене, теріге күтім жасауға арналған гигиена құралдарын ажыратады;

Оқушылар кестені тарсия әдісімен сәйкестендіреді.

Кестенің дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.

Оқушылар бағалау парағын толтырады.

Өзара бағалау 1балл

Дескриптор

– Берілген тақырып бойынша бес сөйлем құрастырады.

1балл

4 балл

http://ladyfit.org/dieta/sovmesti most-produktov-prirazdelnompitanii.html Дұрыс тамақтану, бет күтімі, гигиена тазалығы. https://www.youtube.c om/watch?v=X8cAoG VEbL0 Бактерияняң 13 факторы https://www.youtube.c om/watch?v=J30j5Tk E8p4 Жеке бас гигиенасы. https://www.youtube.c om/watch?v=dj7sjlNS

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.


Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».

Оқушының аты-жөні

«біліміңді ортаға сал»

Ұжымдық жұмыс

+

Бейнежазба

1 балл

«Жеке бас гигиенасы және

денсаулық»

1 балл

Ж.Ұ Жеке бас гигиенасы

Бес сөйлем құрастыру

4 балл

ЖЖ

Кестені сәйкестендір

0,5 балл -1 сұрақ

4 балл

Барлығы

Отзывы (0)

Рейтинг проекта:
0

Вопросы (0)

Другие проекты автора

5.2.4.4- Салқынтағамдар мен сусындардыәзірлеутехнологиясынбілужәнеқолдану 5.3.4.1- Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру 5.1.3.1- Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу(оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану арқылы)
0 ₽
5.2.1.1-Өз идеялары мен сезімдерін беру үшін қоршаған ортаның визуалды элементтері мен өнердің көркем тәсілдерін қолдану 5.2.3.3- Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану 5.2.6.1-Материалдар мен құралдарды техника қауіпсіздігін сақтап, қолданудың маңыздылығын сезіне отырып демонстрациялау
0 ₽
5.2.5.3 Жеке гигиена ережелерін зерделеу және сипаттау, әртүрлі шаш пен тері түрін анықтау 5.2.5.4 Шектеулі қолдауда өз-өзіне қарау әрекеттері мен тәсілдерін таңдау және қолдану • Жеке бас гигиенасы не екенін біледі, түсінеді және анықтайды. • Шаш пен тері гигиенасын зерттеп, сипаттайды. • Жеке гигиена талаптарын біледі.
0 ₽